Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
82 posty 1514 komentarzy

O.R.B.O - OBYWATELSKI RUCH BIERNEGO OPORU

Paulus Aquarius - NASZA BIERNA AKCEPTACJA – TO ZGODA NA POSTĘPOWANIE RZĄDZĄCYCH PSYCHOPATÓW !!!

13 -PUNKTOWE ULTIMATUM DLA KATARU

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Państwa arabskie wysłały 13-punktowe ultimatum do Kataru. Doha w ciągu 10 dni ma zamknąć Al-Jazeerę i zerwać z Iranem

 

 

 Dodatkowo państwa arabskie, m.in. Arabia Saudyjska, Kuwejt, ZEA i Egipt, domagają się, aby Katar zerwał wszelkie swoje związki z Al-Kaidą, Hezbollahem, Bractwem Muzułmańskim i Państwem Islamskim.

 
 
Oto PEŁNA lista żądań wobec Kataru:
 
  
  1) Ochłodzić stosunki dyplomatyczne z Iranem, zamknąć irańskie placówki dyplomatyczne w kraju, wydalić członków Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, odciąć się od współpracy wojskowej i wywiadowczej z Teheranem. Handel z Iranem musi być zgodny z wytycznymi nałożonego embargo i ma nie zagrażać bezpieczeństwu krajów Zatoki Perskiej.
 
  2) Natychmiastowo zamknąć turecką bazę wojskową budowaną w emiracie oraz wstrzymać współpracę wojskową z Turcją na terenach Kataru.
3) Zerwać wszystkie więzy z „terrorystycznymi, sekciarskimi i ideologicznymi organizacjami”, przede wszystkim z Bractwem Muzułmańskimi, ISIS, Al-Kaidą, Al-Nusrą i libańskim Hezbollahem. Katar ma oficjalnie uznać te organizacje za terrorystyczne.
4) Zaprzestać finansowania jednostek, grup czy organizacji, które zostały uznane za terrorystyczne przez Arabię Saudyjską, ZEA, Egipt, Bahrajn, USA i inne kraje.
5) Przekazać terrorystów, uciekinierów i poszukiwanych z Arabii Saudyjskiej, ZEA, Egiptu, Bahrajnu do ich krajów pochodzenia. Co więcej – zamrozić ich środki finansowe i dostarczyć wszelkich informacji o ich działalności i finansach.
6) Zamknąć korporację medialną Al-Jazeera i powiązane z nią stacje.
7)  Zaprzestać wtrącania się do wewnętrznych spraw innych krajów. Zaprzestać rozdawania katarskiego obywatelstwa poszukiwanym przez Arabię Saudyjską, Egipt, ZEA i Bahrajn. Cofnąć obywatelstwa tym, którym było ono przyznane z naruszeniem prawa.
8) Zapłacić reparacje i kompensaty za utratę życia i straty finansowe spowodowane przez politykę Dohy w ostatnich latach. Suma zostanie określona wspólnie z Katarem.
9) Zintegrować się z innymi państwami Zatoki Perskiej w aspekcie militarnym, politycznym, socjalnym, ekonomicznym.
 10) Przekazać wszystkie informację o członkach opozycji i o pomocy, jakiej im Katar udzielił w ostatnich latach. Zaprzestać kontaktów z opozycją w Arabii Saudyjskiej, ZEA, Egipcie i Bahrajnie. Przekazać wszelkie informacje o kontaktach i wsparciu dla tych organizacji.
 11) Zamknąć media, które Katar finansuje pośrednio lub bezpośrednio.
12) Zgodzić się na wszystkie żądania w ciągu 10 dni – inaczej stracą one swoją ważność.
13) Katar będzie miesięcznie monitorowany, czy egzekwuje postanowienia ultimatum. W ciągu następnej dekady Katar będzie sprawdzany rocznie, czy respektuje żądania wszystkich punktów z ultimatum.
Nie podano do informacji publicznej, co grozi Katarowi w przypadku odrzucenia ultimatum.
źródło:al-jazeera

 
KOMENTARZ KATARU (jeszcze NIE UDZIELONO formalnej odpowiedzi)
 
Katar nazwał nierealistycznymi żądania państw arabskich i wezwał je do ich ponownego przeanalizowania – poinformowała telewizja Al-Arabija, powołując się na szefa katarskiej dyplomacji Muhammada ibn Abd ar-Rahman as-Sani.
Minister podkreślił, że nałożone na jego kraj sankcje są bezprawne i naruszają suwerenność Kataru.
Jak podała Al-Arabija, katarskie MSZ po przeanalizowaniu 13-punktowego ultimatum udzieli na nie odpowiedzi, która zostanie przekazana za pośrednictwem Kuwejtu, będącego mediatorem w tym konflikcie.
 
 
Wklejam ciekawy komentarz z wykopu:
Chodzi o wpływy na Bliskim Wschodzie. Osią sporu jest wsparcie Kataru dla Bractwa Muzułmańskiego, które po obaleniu Mubaraka przez dwa lata sprawowało władzę w Egipcie, dopóki prezydent Mursi nie został obalony przez generała Sisiego, obecnie sojusznika Arabii Saudyjskiej. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt uznają BM za organizację terrorystyczną lub w inny sposób zakazują im działalności. Nie jest przypadkiem że cała ta awantura zaczyna się po wizycie Donalda J. Trumpa w Arabii Saudyjskiej i Izraelu - prawdopodobnie dał im wtedy błogosławieństwo na rozprawienie się z niesfornym sojusznikiem (w Katarze są amerykańskie bazy wojskowe). Jaki w tym wszystkim interes ma Trump? Chodzi może o Iran, wobec którego amerykański prezydent obrał ostrzejszy kurs w ostatnich latach, starając się zahamować rosnące irańskie wpływy w ogarniętych wojną domową Iraku i Syrii. 

Ale co sunnicki Katar ma do Iranu? I tu wracamy do punktu wyjścia - Bractwo Muzułmańskie. Iran, wbrew temu co może się wielu osobom wydawać w związku z postawą tego kraju wobec prezydenta Syrii Baszara Al-Assada, popierał bliskowschodnie protesty w ramach tzw. arabskiej wiosny. Za prezydentury powiązanego z BM Mursiego relacje Egiptu oraz Iranu zaczęły się po raz pierwszy od wielu lat ocieplać. Jednym z bardziej absurdalnych wydarzeń z tego czasu była wizyta egipskiego prezydenta w irańskim parlamencie, gdzie mówił on o tym jak Arabowie budzą się i powstają przeciwko dyktatorom w Tunezji, Libii, Egipcie, Jemenie i Syrii. Z perskiego tłumaczenia jego przemówienia wykreślono Syrię. Częścią BM jest także Hamas, palestyńska islamska organizacja terrorystyczna walcząca przeciwko izraelskiej okupacji, wspierana przez Katar a w przeszłości również przez Iran (nie są jasne obecne powiązania pomiędzy Teheranem a Hamasem). 

Innym krajem gdzie toczy się wojna pomiędzy proxy Kataru, Iranu a pozostałych państw Zatoki Perskiej jest Libia. To tam przeciwko powiązanemu z Bractwem Muzułmańskim rządowi w Trypolisie (stworzonemu przez koalicję ugrupowań islamskich "Libijski Świt") walczy generał Chilafa Haftar. Jego siły wspierane są przez lotnictwo Egiptu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Warto dodać, że również w szeregach syryjskiej opozycji toczy się walka o przywódco pomiędzy stronnikami Kataru a Arabii Saudyjskiej. Ciekawa sytuacja ma zaś miejsce w Jemenie, gdzie Arabia Saudyjska wspiera obalonego przez pro-irańskich Hutich prezydenta Hadiego, ZEA wspierają południowojemeńskich separatystów a Katar powiązany z BM (a jakże) ruch Al-Islah.

Co się stanie dalej? Prawdopodobnie celem blokady i politycznej izolacji Kataru jest wymuszenie na emirze zmiany kursu polityki (np. wydalenie z kraju duchowego przywódcy Bractwa Muzułmańskiego) i "korektę kursu po samokrytyce". Gdyby to miało się nie udać, dalsze naciski w oczywisty sposób prowadziłyby do próby zamachu stanu, najprawdopodobniej w wykonaniu któregoś z członków katarskiej rodziny panującej o poglądach bliższych Arabii Saudyjskiej. Wariant bezpośredniej interwencji zbrojnej również wydaje się być możliwe, choć już zdecydowanie mniej. Na korzyść takiej formy rozwiązania sporu przemawia fakt, że armia Kataru liczy zaledwie 8,5 tys. ludzi i sam kraj pozbawiony jest całkowicie jakiejkolwiek głębi strategicznej. Wojna domowa jest zaś scenariuszem praktycznie niemożliwym - jest to kraj za mały, zbyt mało ludny i ze zbyt specyficzną strukturą demograficzną (Katarczycy stanowią tylko 12% mieszkańców, reszta to imigranci potrzebni jako ręce do pracy).

 
 
Źródła:
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Dzięki za wklejkę.. podążyłeś drogą zwalczanych Husky i Talbot??

  Przydałby się chociaż krótki komentarz z Twojej strony..

  Ja widzę to tak, gdzie wielu kłóci się, kto inny korzysta.. wysłałbym tam Macierewicza z OT i zaanektował ten kraik.. gaz byłby tańszy.. na wakacje emeryci mieli by gdzie latać.. a i w razie co, za drugi Madagaskar Katar może robić dla eskimosów - byle dalej od Polin z tą zarazą

  Swoją drogą, nie znam historii Kataru jak i Lichtenstainu.. dziwne twory..

  Za brak komentarza do wklejki, tylko 4* mogę dać.. Pozdrowił :)
 • @wk..ny 14:59:44
  Ostatnio zabrakło Ci odwagi cywilnej do merytorycznej dyskusji.. więc nie będę się produkować w komentarzu...

  Kseroboye robią wklejki - i jest to maksimum możliwości...

  Ja zrobiłem artykuł z trzech wklejek - to niewielka różnica, ale jednak.
  Czasami wstawiam na szybko notkę - tak jak dzisiaj - gdy uważam, że jakieś wydarzenie jest tego warte, z niewielkim komentarzem lub , tak bez niego.
  Zresztą tematyka około Irańska jest przeze mnie komentowana i tak często, a aktualnie nie mam nic nowego do powiedzenia...

  Nie mniej dzięki za komentarz
  bez pozdrowień( na razie..)
 • Autor
  Sytuacja z Katarem pokazuje na wage samowystarczalnosci i bezpieczenstwa-bycie bogatym to za malo obecnie a wrecz zacheca inne panstwa do kradziezy i wymuszen.
  Chcialem przez to zwrocic uwage na sytuacje Polski gdzie samowystarczalnosc np. woda pitna ,rynek zywnosciowy,transport,energia itd. oraz bezpieczenstwo np. proch bazowy do amunicji,czesci zamienne uzbrojenia sa wiecej niz niezbedne.
 • 1*
  1*
 • @mac 18:01:58
  "Sytuacja z Katarem pokazuje na wage samowystarczalnosci i bezpieczenstwa-bycie bogatym to za malo obecnie a wrecz zacheca inne panstwa do kradziezy i wymuszen."

  Właśnie... samowystarczalność - nie dostrzegasz czasem, że jakby tak dobrze popatrzeć, to bardzo dużo państw może być samowystarczalna... Komu to przeszkadza? Dlaczego zatem są konflikty?
  Coraz mniej rozumiem po co to wszystko :-(

  Ukłony
 • @ Autor
  Kurde, ale tam jest bajzel...
  Chociaż Katarczycy ustawili się całkiem nieźle - jest ich 12%, a inni na nich dymają... dziwne

  5*
 • @Jasiek 18:44:20
  Jest to jedna z form naciskow i wymuszen.Co z tego ze np. jakies panstwo sprzedalo samoloty bojowe? aby je uzywac trzeba posiadac uzbrojenie,kody dostepu do elekroniki i zabezpieczen,paliwo,czesci zamienne,przeszkolonych pilotow i to dotyczy wielu towarow np. transportu.
  Miedzynarodowy podzial pracy moze byc forma uzaleznienia a wrecz zniewolenia panstwa ktore opiera swa gospodarke i wojsko na imporcie.
 • @Jasiek 18:44:20
  "Chociaż Katarczycy ustawili się całkiem nieźle - jest ich 12%, a inni na nich dymają... dziwne"

  Czemu dziwne?
  Największy eksporter gazu skroplonego (LNG) ,
  najbogatsze społeczeństwo na Świecie ( średnio 130.000 $ na głowę)

  Jedyne co potrzebują to pracowników najemnych
  Polacy też tam są ;)

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zycie-i-praca-w-Katarze-Polscy-specjalisci-sa-tu-cenieni-Tam-mieszkam-7278516.html
 • @Paulus Aquarius 19:16:47
  - Jasiek: "Chociaż Katarczycy ustawili się całkiem nieźle - jest ich 12%, a inni na nich dymają... dziwne"


  - Szanowny Paulus Aquarius: "Czemu dziwne?
  Największy eksporter gazu skroplonego (LNG) ,
  najbogatsze społeczeństwo na Świecie ( średnio 130.000 $ na głowę)"

  Dźast a moment ;-) My mamy pewnie ok 30 tys$ na głowę ale nas proporcjonalnie nie jest ok. 50%. (chyba, że czegoś nie wiem) Nawet to byłoby dziwne - oczywiście tylko moim zdaniem - bo jezdem nacjonalistom ;-)

  Ale tak na serio - bo to co powyżej to pół- żartem (...) - to gdzie są granice państwowości? Właściwie komu zostało postawione to ultimatum... Kurde - tam naprawdę jest niezły bajzel - tym bardziej dzięki za wpis - przynajmniej czegoś się dowiedziałem. A że kopara mi opadła to już inna sprawa :-)

  Uffff.... nie nadążam za Arabami...
 • @Husky 18:40:51
  "1*"

  Kuźwa, może Bractwo Muzułmańskie to najlepszy przyjaciel Polski? Oczywiście po Reaganie - "oczywiście" ;-(
 • @Jasiek 22:21:31
  Właściwie komu zostało postawione to ultimatum...

  Tak naprawdę to chodzi o ...
  Iran :(
 • @Paulus Aquarius 22:37:14
  To akurat dość oczywiste,
  DUŻY, ludny kraj z ZASOBAMI,
  i na dokładkę dali Hameryce solidnego "kopa w zadek"...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031